Štatistika účasti

PREHĽAD ÚČASTI 

farebne sú odlíšené roky podľa správcov farnosti Bolešov, iná farba iný správca

1. 2008 - 1731

2. 2007 - 1600

3. 2015 - 1523

4. 2014 - 1447

5. 2017 - 1432

6. 2016 - 1331

7. 2006 - 1290

8. 2013 - 1209

9. 2009 - 1185

10. 2010 - 1077

11. 2011 - 1036

12. 2012 - 764

13. 2004 - 719

14. 2005 - 447

 15. 2018 - 377 

 

V roku 2018 na 14. ročníku sa zúčastnilo 377 cyklopútnikov z 28 obcí. Čo sa týka cyklistov je to najmenej medzi účasťami uplynulých ročníkov. Menej cyklistov ešte napočítaných v doterajšej histórii cyklopúti nebolo. Celková účasť bola málinko samozrejme väčšia, asi okolo 600 ľudí, ktorí samozrejme poprichádzali, pešo, či na autách. Z najvzdialenejšieho miesta boli cyklisti, ktorí museli zdolať 74 km úsek z Maduníc. Najviac cyklistov bolo z Bolešova 73, na druhom mieste Slavnica. Tento rok bol slávnostným kazateľom a celebrantom, pruštianský farár Richard Folučka. Vo svojom príhovore sa hlavný celebrant a kazateľ Richard odvolal na obrazy z cyklistiky, aby nás povzbudil k plnohodnotnému životu. Prvý obraz bol bicykel bez jedného kolesa. Nemôže fungovať, ako ani náš život nemôže fungovať, ak nemáme aj koleso prirodzenosti aj koleso milosti. Ďalším obrazom bol fiktívny bicykel ktorého kolesá chcú ísť každé iným smerom. Aj v našom živote ak prirodzenosť žije pre svet a duša pre Boha, to jednoducho nepôjde. No a posledný obraz bol obraz bicykla bez jazdca. Aj náš život nebude fungovať, ak nebudeme v ňom mať toho, ktorý dodáva životu energiu a stabilitu.

 

V roku 2017 na 13. ročníku sa zúčastnilo 1432 cyklopútnikov zo 63 obcí. Čo sa týka cyklistov je to nadpriemer medzi účasťami uplynulých ročníkov. Len o desať menej ako na cyklopúti v roku 2014, kedy sv. omšu celebroval biskup Tomáš. Celková účasť, ale určite presiahla 2000 ľudí, ktorí samozrejme poprichádzali, pešo, či na autách. Podľa vyjadrení miestneho správcu farnosti tento rok prijalo eucharistiu počas slávnosti ešte viac ľudí ako minulý rok. Je tu veľký progres, čo sa týka prijímajúcich. Obaja rozdávatelia sv. prijímania do poslednej chvíle neboli istí, či bude, alebo nebude chýbať. A to tu ešte nebolo, hoci počet hostii bol taký ako každý rok, cca 800. Z najvzdialenejšieho miesta boli cyklisti, ktorí museli zdolať 87 km úsek z Malých Ripnian. Najviac cyklistov bolo z Bolešova 177, na druhom mieste Bohunice 153. Oproti minulému roku si to zas na pozíciach Bohunice a Bolešov vymenili:) Na treťom mieste bola Nemšová 126. Z ďalších okolitých obcí bolo nad 100 účastníkov už len z obce Pruské a Slavnice. Tento rok nás okrem hlavného celebranta Mons. Jozefa Šelingu PhD., navštívil aj kňaz košickej arcidiecézy Ondrej Nagy :). Vo svojom príhovore sa hlavný celebrant a kazateľ Jozef, ktorý tu celebroval sv. omšu aj pred desiatimi rokmi, zameral na tému toho, čo je spoločné pre nebo, zem, cyklistov i hudbu. A to sú vzťahy. Ján Krstiteľ je príkladom ako treba brať vzťahy vážne a to aj vtedy keď to bolí, či musí bolieť, aby sa niečo zmenilo k lepšiemu :D. 

 

V roku 2016 na 12. ročníku sa zúčastnilo 1331 cyklopútnikov zo 66 obcí. Čo sa týka cyklistov je to priemer medzi účasťami uplynulých ročníkov, no zato celková účasť presiahla 2500 ľudí, ktorí samozrejme poprichádzali, pešo, či na autách. Väčšia účasť doteraz nebola. Podľa vyjadrení miestneho správcu farnosti ešte nikdy za päť rokov jeho pôsobenia sa nerozdalo toľko svätých prijímaní. Okolo 600. Pre porovnanie minulý rok to bolo len málo cez 300. Veď aj bolo krásne počasie a duchovne krásni ľudia:). Miestny správca farnosti Štefan Kľúčik s obdivom hovoril aj o počasí, ktoré ešte ani raz nebolo tak krásne, hoci za tých 5 rokov, čo je v našej farnosti, nikdy cez sv. omšu pri kostolíku nepršalo :) Z najvzdialenejšieho miesta boli cyklisti, ktorí museli zdolať 84 km úsek z Maduníc. Najviac cyklistov bolo z Bohuníc 149, z Bolešova 147. Oproti minulému roku si to na pozíciach Bohunice a Bolešov vymenili:) Z ďalších okolitých obcí napr. z Pruského, Slavnice, či Dubnice nad Váhom bolo z každej viac ako 100 cyklistov. Jediný kňaz, ktorý prišiel s cyklopútnikmi bol kaplán z Beluše Karol Vallo :), ktorý celebroval s našim tohtoročným hosťom pátrom verbistom, misionárom v Japonsku, Pavlom Filadelfim. Vo svojom príhovore sa hlavný celebrant a kazateľ Pavol zameral na tému putovania ako cesty k Bohu, cesty oslobodzovania sa. Tiež veľmi živo predstavil svoje svedectvo z pastoračnej činnosti v Japonsku. Vďaka Bohu za takých kňazov :) Nech mu Pán pomáha v jeho náročnej pastorácii :)

 

 V roku 2015 na 11. ročníku sa zúčastnilo 1523 cyklopútnikov z 82 obcí, je to druhá najväčšia účasť hneď po roku 2008 kedy ich bolo viac ako 1700. Z najvzdialenejšieho miesta bol 9. ročný chlapec s otcom a ujom, ktorí 86 km úsek zdolali ešte deň predtým a teda v Pominovci aj prespali. Najviac cyklistov bolo z Bolešova 165, z Bohuníc okolo 150 a z ďalších okolitých obcí napr. z Pruského bolo asi 110 cyklistov. Najstarší bicykel bol z rou 1931 a prišiel na ňom farník z Kameničian p. Barták :), najmladší cyklista bol 1 ročný na nosiči, na vlastnom bicykli prišiel 3,5 ročný cyklista. Jediný kňaz, ktorý prišiel s cyklopútnikmi bol kaplán z Trenčína Anton Ďatelinka :), keďže mal už ale za sebou dve sv. omše vo svojej farnosti už nekoncelebroval, len spovedal tých, čo neboli vyspovedaní! Hlavným celebrantom aj kazateľom bol miestny správca farnosti Štefan Kľúčik. Vo svojom príhovore sa zameral na príklad Jána Krstiteľa, ktorý bojoval za pravdu a spravodlivosť, no nenechal sa na rozdiel od nás nikdy znechutiť, lebo vedel, že boj o pravdu a spravodlivosť je hlavne svedectvom viery a zachovania si vernosti Bohu. Že v boji o pravdu a spravodlivosť nemožno očakávať tu na zemi víťazstvo. A tak máme veci chápať aj my ako Ján. Nemyslieť si, že je spravodlivosť dosiahnuteľná už na tejto zemi, to by sme žili v ilúzii, v ktorej žijú ateisti a bludári. Pre nás je tu na zemi čas svedectva viery a vernosti Bohu. Ak si to budeme uvedomovať nikdy sa neznechutíme v boji o pravdu a spravodlivosť. Tiež vyzval prítomných kresťanov na pochod za život, ktorý sa chystá v septembri, ako akcia, ktorá pre zlobu v spoločnosti, neprinesie síce ovocie v zmene postojov štátnikov voči manželstvu a rodine, no určite môže byť vyjadrením našej viery a vernosti Bohu :) a to je cesta aj Jána Krstiteľa, nie uspieť za každú cenu, ale svedčiť !

 

V roku 2014 v 10. ročníku bola tretia najväčšia účasť (vzhľadom na počítanie náhodných okoloidúcich smerujúcich na letisko a letecký deň v roku 2008, možno ide v tomto roku 2014 aj o druhú najväčšiu účasť). Pre avizované zlé počasie to síce mnohí vzdali (vieme o takých, ktorí vyjadrili svoju ľútosť nad tým, že neprekonali prvotný strach zo zlého počasia, išlo o ľudí z neďalekej Dubnice, Nemšovej, či Ilavy). No aj napriek týmto nepriazňam prišlo 1447 cyklistov zo 65 miest a obcí Slovenska a Česka. Najďalej to mal cyklista z Brna. Najviac cyklistov 164 bolo z Bolešova, medzi ktorých boli započítaní aj miestny správca, otec biskup a tajomník biskupa, ktorí z Bolešovskej fary išli tiež na bicykloch. Najmladším cyklistom bol Peťko, ktorý mal tri mesiace. Sv. omšu celebroval žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis. V príhovore nás všetkých vyzval k tomu, aby sme nestratili slobodu. Lebo hoci žijeme v demokratickej spoločnosti, často slobodu strácame a to tým, že nežijeme pre pravdu ako to robil sv. Ján Krstiteľ, čo umožňuje mocným a zákerným tohoto sveta, aby nás manipulovali. Veď načo máme rozum ak nie nato, aby sme vedeli poznať dobro ako dobro a zlo ako zlo? Spolu s otcom biskupom koncelebrovali správca farnosti Štefan Kľúčik a ďalších šesť kňazov. Pre zaujímavosť, po prvý krát tam boli okrem otca biskupa, jeho tajomník Peter Švec, rodák z Bolešova Peter Kuljaček, kaplán z Beluše Karol Vallo, či kaplán z Pruského František Mikuláš. Medzi pútnikmi bol aj správca farnosti Lednica, Patrik Sojčák. V tomto jubilejnom ročníku sa počítali aj peší pútnici a tých sa napočítalo 594, čo je asi polovica reálneho počtu. Na tomto ročníku boli zaujímavosťou aj takí, ktorí nevynechali ani jednu púť, menovite aspoň dvoch zástupcov z tých najvernejších. Bola to pani Marta Šimončíková a Petra Poláková. Ak ste aj ďalší, ktorí ste boli na každom ročníku cyklopúte, napíšte nám svoje meno na email uvedený v kontaktoch, ďakujem :) a dovidenia v roku 2015

 

V roku 2013 v 9. ročníku bola štvrtá najväčšia účasť 1209 bicyklov zo 61 obcí a miest Slovenska. Najviac cyklistov prišlo z Bolešova, presne 157. Ďalšia zaujímavosť bola zhoda v počte cyklistov 81, z troch obcí Sedmerovca, Slávnice aj Pruského. Hlavným celebrantom a kazateľom bol ThDr. Ivan Šulík, PhD., toho času šéfredaktor Katolíckych novín, hlavnou myšlienkou homílie bolo hľadanie pravdy a svedectvo o pravde na príklade troch ľudí v nás, ako ma vidia iní, ako sa vidím ja a ako ma vidí Boh, koncelebrantom bol miestny správca farnosti Štefan Kľúčik.

 

V roku 2012 v 8. ročníku bolo viac ako 700 bicyklov z 50 obcí a miest, konkrétne 764, bola to tretia najnižšia účasť po rokoch 2004 a 2005, kedy bolo cyklopútnikov asi o polovicu menej. Z Bolešova odkiaľ chodí pravideľne najviac cyklopútnikov bolo teraz len 116. Bolo to najmä pre avizované zlé počasie ľudia prichádzali skôr autami, alebo pešo, hlavným celebrantom bol miestny administrátor Štefan Kľúčik a kazateľom Michal Lajcha rodák z Trenčanskej Teplej, toho času kaplán v Prievidzi (aktívny cyklista), hovoril podobenstvo o cyklistike, že tak ako aj v cyklistike aj v živote viery má všetko svoj význam, či je to prilba - čas venovaný Bohu, dres - byť hrdý na Boha, spolupráca - spoločenstvo, alebo aj samotný tréning - sebazápor. Koncelebrantami boli trenčiansky dekan Milan Kupčík, a farár z Trenčianských Teplíc Ján Dorotčin. Z najvzdialenejšieho miesta bol kazateľ Michal, ktorý prišiel z Prievidze.

 

V roku 2011 v 7. ročníku podujatia, nám štatistika hovorí o dobrej účasti aj vďaka zapojeniu sa verbistov do cyklopúte, sv. omšu celebroval páter Ján Kušnír, SVD spolu s miestnym správcom, bicyklov v tomto roku dobrovoľníci napočítali 1036 z 52 obcí a miest. Najviac cyklopútnikov bolo z Bohuníc 131, čo bolo o 4 viac ako cyklopútnikov z Bolešova. Z neďalekej Nemšovej ich bolo 119. Bratislava bola najvzdialenejším mestom odkiaľ nejaký pútnik prišiel.

 

V roku 2010 v 6. ročníku viac ako 1000, konkrétne 1077 zo 60. miest a obcí Slovenska, najďalej to mali cyklopútnici z Trnavy, hlavným celebrantom bol Mons. Ladislav Stromček, toho času generálny vikár DCZA, v homílii poukázal na potrebu udržiavať rovnováhu, tak ako aj na bicykli, bez toho sa totiž ďaleko nedostaneme ani na ceste ani v živote. Obľúbená téma kazateľov cyklopúte :). Koncelebrantami boli miestny správca Jozef Hlaváč , bývalý správca a hostia Ondrej Nagy z Košíc a dvaja pre mňa neznámi pátri

 

V roku 2009 v 5. ročníku dobrovoľníci narátali 1185 cyklistov, ktorí prišli z 56 miest a obcí, najďalej to mal cyklista z Liptovského Mikuláša a najviac pútnikov prišlo zo Slávnice, až 168, čo bolo o 12 viac ako v poradí z druhého Bolešova. Hlavným celebrantom bol páter verbista Peter Dušička, koncelebrantami boli miestny správca Jozef Hlaváč  a rodák z Bolešova Gabriel Burdej, či rodák z Kameničan Jozef Šelinga.

 

V roku 2008 v 4. ročníku prišlo viac ako 1700 cyklistov, konkrétne 1731 z 59 obcí a miest, čo bol zatiaľ rekord v účasti (mnohí zo zaregistrovaných sa však v Pominovci ocitli omylom, pretože si mysleli, že práve tade sa ide na letisko, kde v ten deň boli letecké dni, ( vtedy sa cez obec Slávnicu, autom nedalo dostať). Teda dá sa povedať, že rekord si tento rok privlastňuje trochu neprávom :), keďže boli zaregistrovaní aj tí, ktorí tade len prechádzali, pokračujúc na letisko:(), Isto ale tento rok nechcem podceňovať, veď si pozrime len počty ľudí z našej farnosti. Najviac cyklopútnikov 236 prišlo z Bolešova, na druhom mieste v počte cyklopútnikov bola s 231 cyklopútnikmi Nemšová. V tomto roku sa robila aj rekonštrukcia fasády kostolíka, takže dôvodov mali ľudia naozaj dosť, aby prišli a podporili hodovú slávnosť v Pominovci. Sv. omšu celebroval miestny správca farnosti Jozef Hlaváč sám a počas kázne zlyhalo ozvučenie, čo zachraňoval spevokol zo Slávnice "Marianus" V kázni hovoril o Apokalypse sv. Jána a o tom, že človek musí svoju dôveru a pozornosť obrátiť na Boha a svätých, len tak pochopí život a iných ľudí. Najďalej tu boli pútnici z Turzovky.

 

V roku 2007 v 3. ročníku prišlo skoro 1600 cyklistov, aj keď oficiálne štatistiky nemám, dovtedy vraj rekordná účasť. Sv. omšu celebroval rodák z Kameničan Mons. Jozef Šelinga. V príhovore pripomínal rovnováhu, tentokrát rovnováhu medzi duševným a fyzickým životom. Nemáme viac informácii. Preto nevieme, ani to z koľkých miest a obcí cyklisti prišli a ani to z ktorej obce ich bolo najviac. Snáď sa môžeme aspoň domnievať, že najviac ich bolo z Kameničan, keďže hlavným celebrantom bol ich známy rodák, v súčastnosti riaditeľ diecézneho katechetického úradu v Žiline.

 

V roku 2006 v 2. ročníku prišlo takmer 1300 cyklistov, konkrétne 1290 z 56 miest a obcí, ďalších cca 600 veriacich prišlo pešo, alebo autom. Najviac pútnikov bolo z Bolešova 181 druhá bola Nemšová so 139 cyklopútnikmi. Z najvzdialenejšieho miesta 220 km boli otec so synom z Rimavskej Soboty. Sv. omšu celebroval miestny správca Ivan Kňaze, spolu s ním sa zúčastnili saleziáni Cyril Slíž a Cyril Gajdoš, ktorí spolu s Ondrejom Pučekom pôsobili v Humennom, bol tam aj Jozef Tomica toho roku správca farnosti Skačany a rodák z Kameničan Jozef Šelinga. Miestny správca v príhovore zdôraznil potrebu rovnováhy vo vzťahoch k Bohu i k ľuďom a za to vyzval obetovať aj sv. omšu.

 

V roku 2005 v 1. ročníku bolo cyklopútnikov menej, len 447 z 28 obcí. Najviac bolo zo Slávnice 108 cyklopútnikov, na druhom mieste bol Bolešov so 67 cyklopútnikmi, nik iný už nedosiahol ani počet 50. Sv. omšu celebroval Mons. Marián Gavenda, vtedajší hovorca konferencie biskupov Slovenska a šéfredaktor Katolíckych novín, rodák z Opatovej nad Váhom. V príhovore sa zmienil o tom, že jeho prvá cyklotúra, ako žiaka 6. ročníka ZŠ viedla práve do Pominovca.  Keďže pršalo mnohí nemohli prísť na bicykloch a tak na záver požehnal aj tie bicykle, ktoré si ľudia nechali doma. Spolu s ním koncelebrovali miestny správca farnosti Ivan Kňaze, rodák z Kameničan Jozef Šelinga, ktorý sa tak isto vyjadril k pozitívnemu vzťahu k bicyklu a foteniu. Prítomný bol aj Karol Koníček, rodák z neďalekej Nemšovej

 

V roku 2004 v nultom ročníku prišlo do Pominovca k románskemu kostolíku z 12.st. zasvätenému mučeníckej smrti Jána Krstiteľa, zo 45 miest a obcí 719 veriacich (cyklistov). Sv. omšu celebroval Mons. Prof. Viliam Judák, vtedy ešte dekan CMBF UK v Bratislave, spolu s ním koncelebroval samozrejme miestny správca farnosti Ivan Kaze, miestny diakon Miloš Gabala a rodák z Kameničan Jozef Šelinga, bol tam aj kaplán Jozef Tomica